Макроекономіка-2017: прогноз від провідних економістів України

Опубліковано vertik
Категорія:

Оптимістичний сценарій – Україна відштовхнулася від дна та увійшла в період стрімкого зростання

8 грудня відбулася перша дискусія у рамках майданчика Економічного лекторію. Свій прогноз розвитку економіки України наступного року озвучили викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Олексій Геращенко, незалежний економіст Данило Монін, керуючий партнер Capital Times Investment Company Ерік Найман та економіст IMF Group Ukraine Михайло Кухар. Думки експертів розділилися: на економіку чекає або швидке зростання, або депресивна стагнація.

Олексій Геращенко:

Падіння динаміки ВВП у 2009 та 2014-2015 роках «з'їло» половину зростання економіки з 2001 року. Зараз ми спроможні 2005-го, тоді як інші країни пішли вперед. За останні десятиліття наші сусіди виросли вдвічі, тоді як Україна потанцювала на місці.

Уряд часто пишається, що за підсумками року економіка зросла на 1-1,51 TP2T. Але світова економіка зростає на 2,5-3,5% на рік. Все, що нижче – це втрата. Треба бути реалістом: навіть за темпів зростання 7-8% на рік рівень Східної Європи перебуває на відстані 15-20 років.

Позитивна новина – економіка не падає. Знижено навантаження на фонд оплати праці; дерегуляційні процедури належним чином проведені; податкові ями у старому масштабі не працюють; банківська система ще не здорова, але низка «фантомів» вийшли з ринку. Ліквідовано дефіцит «Нафтогазу».

Але досі відсутні параметри, якими Україна виглядала б привабливо для інвесторів. Не відбулося пенсійної реформи. Відсутність повноцінного ринку землі стримує надходження довгострокових інвестицій в аграрний сектор. Залишилися неефективні держпідприємства, які підвищують навантаження на бізнес.

Чого чекати у 2017 році? Мляве зростання економіки 1,5-2,5% важко назвати розвитком. Інфляція досягне рівня 12-15% за рахунок зростання світових цін на енергоносії. Крім того, важко спрогнозувати вплив підвищення мінімальної заробітної плати. Для великої девальвації немає підстав – ми маємо збалансований платіжний баланс.

1481664312
Данило Монін:

Мій прогноз – зростання становитиме 3,5% ВВП, який забезпечить низку факторів. Економіка країни стала прибутковою. За підсумками першої половини 2016 року консолідований прибуток склав 60 млрд грн. А за рік показник, за моїми розрахунками, становитиме 170 млрд. грн. У 2013 році прибуток економіки у доларовому вираженні був удвічі нижчим.

Рівень капітальних інвестицій з 2007 року неухильно знижувався: з 30% до 12% ВВП. Економіка досягла дна, і за історичного мінімуму капітальних інвестицій показала зростання. У третьому кварталі 2016 року показник становив 30%, а наступного року, за моїми розрахунками, капітальні інвестиції досягнуть рівня 400 млрд грн, або 15% ВВП.

У 2014 році Україна втратила $12 млрд іноземних інвестицій. 2015-го – ще $2,3 млрд, що і стало основною причиною девальвації гривні. 2016 року намітилася позитивна динаміка. Прогноз зростання іноземних інвестицій на 2017 рік – $3-5 млрд.

З платіжним балансом не повинно бути проблем. Вважаю, що влітку ми побачимо долар за 25 грн. Це дозволить Нацбанку, який зараз проводить політику поступової девальвації, змінити стратегію.

Наступний позитив – зміна податків. Їхнє зниження прямо пропорційне зростанню економіки. Найкращий темп зростання ВВП Україна показала у 2004 році, коли податкове навантаження становило мінімальні 34,4% ВВП. Зниження навантаження у 2016 році склало 3% ВВП, але у 2017 році на економіку чекає збільшення податкового навантаження у розмірі 2,7%. Без цього підвищення ми побачили б ще більше зростання економіки.

1481664312Ерік Найман:

Три сценарії наступного року

Перший - економіка зростає на 3-6% на рік; працюють реформи, гривня зміцнюється.

Другий - Стагнація. Зростання ВВП обмежене діапазоном +/- 2%; жорстка монетарна політика, верстат не друкує гривні, Нацбанк зберігає вплив на валютному ринку. Але реформи відбуваються повільно.

Третій сценарій - Стагфляція. Коаліція розвалилася, популісти при владі, МВФ відмовив у допомозі. НБУ та Мінфін друкують гривні. Мої опитування, які я проводжу регулярно з березня 2014 року, говорять про такі очікування: ймовірність стагфляції – 10%, зростання – 17%, стагнації – 73%.

Але питання інше: що буде у 2020 році? Україна не може залишатися у стагнації нескінченно довго. Це як бізнес, який не заробляє. Нас має хитнути в якийсь бік. Або ми прискорюємося, і реформи виштовхують нас вгору, або жорстко скочуємося вниз.

Три причини економічної відсталості України

Олігополія. Олігархи не зацікавлені у реформах, їх влаштовує сировинний статус економіки. Але ми експортуємо не лише копалини, ми відправляємо гастрабайтерів – це також експорт сировини. Ці люди створюють валову додану вартість не для України.

Геополітика. На жаль, на Україну впливають сусіди.

Сировинні ціни. ВВП України на 96% залежить від динаміки світових цін на сировину. Але є хороша новина - сировинний цикл на дні, ціни скоро підуть нагору. Де-факто, 96% досягнень цього року пояснюється саме підвищенням сировинних цін.

За моїми оцінками Нацбанк ще 2-3 роки буде найбільшим покупцем валюти в Україні. Наші резерви – $15 млрд. Але насправді вони є негативними. Чисті резерви вважають за застарілою формулою: валютні резерви – мінус зобов'язання. Україна вже встигла взяти $3 млрд під держгарантії США (і ми їх віддамо), ще $11 млрд – кредити МВФ, ще мають близько $3 млрд ЄС та Світового банку.

Інфляція згасає, оскільки вона стала наслідком
девальвації. Відсоткові ставки залишаться завищеними – це хронічний симптом для країн, що розвиваються. Тому що багаті люди заробляють гроші у своїй країні, але зберігають їх в іншій.

1481663530Михайло Кухар:

Не тільки я вважаю, що нинішній курс трохи передевальвований. Тому ми маємо величезний резерв для зростання експорту. Із цього можемо розрахувати, наскільки зросте доларовий ВВП країни. Україна пережила одну із найскладніших у фінансовій історії реструктуризацію зовнішнього боргу. І саме до темпу зростання доларового ВВП прив'язані майбутні виплати за конверсійними облігаціями.

Міхеїл Саакашвілі озвучив розрахунок: за зростання економіки 4% на рік нам знадобиться 30 років, щоб відновити рівень ВВП, який був у період президентства Віктора Януковича. Математично така теза коректна. Але новітня економічна історія України показує, що ми можемо зростати швидше. Я завжди звертаю увагу на діамантову добу нашої економіки. З 2000 по 2008 рік наш доларовий ВВП зріс у шість разів - з 32 до 188 млрд. доларів.

Мої прогнози щодо економічного піднесення України у майбутньому 2017 році – більш ніж оптимістичні. Внаслідок глибокого спаду інфляції та девальвації попередніх двох років Україна за всіма макроекономічними ознаками відштовхнулася від «дна рецесії» і увійшла до стабільного 5-8-річного періоду середньострокового зростання та відновлення економіки.

І ті конкурентні переваги, які Україна отримала у вигляді найнижчої у Східній Європі вартості кваліфікованої робочої сили, низької вартості активів, гарантованої США та МВФ фінансової та курсової стабільності та довгострокового ефекту стимулювання експорту за рахунок девальвації, роблять Україну найпривабливішим та недооціненим активом у регіоні.

Тому в епоху надмірної кількості грошей у світі та рекордно низької їх вартості як довгострокового тренду Україна приречена стати об'єктом припливу інвестицій у найближчі роки та показати темпи економічного зростання, які багатьох здивують. І не тому, що я чекаю на якісь особливі успіхи в галузі реформ та боротьби з корупцією, а просто тому, що за сумою об'єктивних чинників обставини зараз склалися так, що Україна найближчими роками стане об'єктом посиленого інвестування.

Українська